Akné patrí k najčastejším chronickým zápalovým ochoreniam kože. Vzniká zapálením mazových žliaz a vlasových vačkov. Vyskytuje sa najčastejšie na tvári, na hrudníku, chrbte a ramenách.
Až u 85 percent ľudí sa akné vyskytuje vo veku 11 až 30 rokov a 3 percentá ľudí postihuje nad 30 rokov. Najčastejšie sa akné objavuje v období puberty, ale môže sa vyskytnúť aj u detí prípadne starších ľudí. Existujú rôzne formy akné. Prejavy môžu byť ľahšie vo forme komedónov, papúl a vyskytnúť sa môžu aj červené vyrážky. Ťažšie formy sa prejavujú bolestivými hnisavými vyrážkami alebo cystami. Toto kožné ochorenie môže trápiť ľudí aj niekoľko rokov.
Pri nesprávnej starostlivosti môže akné na tvári zanechať nepekné jazvy. Medzi najčastejšie faktory ktoré ovplyvňujú vznik akné patrí genetika, hormonálne vplyvy, zvýšená produkcia mazu, premnožené baktérie na koži a zápal.
Miera zápalu závisí od imunitnej reakcie na opätovný vstup baktérie do hlbších vrstiev pokožky. Hromadenie mazu vo vlasovom vačku má za následok vznik komedónov. Poznáme dva druhy komedónov – otvorené a zatvorené.
Otvorené komedóny sú malé čierne bodky, ktoré vzniknú upchaním mazových žliaz a ich čierna farba vznikne tým, že kožný maz zoxiduje na povrchu pokožky. Nie, nie je to špina ako si väčšina myslí. Tieto komedóny sú vyplnené aj odumretými bunkami pokožky a melanínom.
Uzatvorené komedóny sú biele bodky ktoré majú bielu hlavičku.
Vyrážky sú bolestivé, hnisom vyplnené defekty kože, ktoré majú červenkastú farbu.
Väčšinou u mužov po puberte akné zaniká tým, že sa ustália hormóny, kým u ženy ostávajú hormóny nestále napríklad pri menštruácii, menopauze, tehotenstve a hormonálnej nerovnováhe.
Akým akné trpíte vy?
Formy akné môžu byť rôzne a rozlišujú sa na základe ich prejavov. Rozdeľujeme ich na: Acne comedonica, Acne papulopustulosa, Acne conglobata -nodulocystica. Medzi najzávažnejšie formy akné patrí Acne conglobata a Acne fulminans.
Acne comedonica – na koži sa objavujú hlavne komedóny a iné kožné zmeny pri tejto forme akné nemusia byť vôbec prítomné.
Acne papulopustulosa – určuje sa podľa štyroch stupňov a podľa rozmeru poškodenej plochy.
Acne conglobata – Je to chronické ochorenie kože, ktoré patrí k ťažkým formám akné. Vyskytuje sa veľa papul, pustul a uzlov, ktoré splývajú do veľkých plôch. Ochorenie prevláda najčastejšie u ľudí vo veku od 18 do 30 rokov. Vyskytuje sa častejšie u mužov než u žien. Tieto kožné prejavy vedia vzniknúť veľmi náhle a po zahojení sú prítomné jazvy.
Acne fulminans – je to menej častá forma akútneho stavu akné. Vyskytuje sa na tvári, krku a chrbte s rozsiahlym krvným rozpadom tkaniva. Pri tejto forme akné sa vyskytuje aj horúčka, opuchy a bolesti kĺbov, zvýšená sedimentácia, niekedy môžu vzniknúť aj rôzne poruchy obličiek.
Acne excoriée – patrí k forme akné, ktoré trápi najmä dievčatá a ženy. Práve oni sa snažia zbaviť rôznych prejavov kože tým a preto si ho mnohé “zoškrabujú”. Kvôli tomu vznikajú chrasty a následne sa hojí jazvami.
Nie je to o mastnej pleti
Diagnostikovať formu akné býva pomerne ľahké nakoľko klinický obraz má skoro vždy typické znaky. Veľakrát počujem názory ľudí, že akné vzniká v dôsledku zanedbanej hygieny alebo pri mastnej pokožke. Toto je nezmysel. Mastná pokožka nespôsobuje tvorbu akné, nie je jeho príčinou. Mastná pokožka je vždy len symptóm.V dôsledku nevedomosti a mylných informácií si ľudia mastnú pokožku začnú neprofesionálne čistiť a odmasťovať, čo vedie k zhoršeniu akné.
Vyberte si vhodnú starostlivosť o pleť
Pri postupoch domácej starostlivosti o problematickú pleť by bolo vhodné sa poradiť s odborníkom, ktorý vám odporučí adekvátne prípravky na ošetrenie vašej pokožky podľa stavu v akom sa momentálne vaša koža nachádza. Na povrchové čistenie sú vhodné prípravky ako napríklad: čistiace penivé gély a na dočistenie použijeme pleťovú vodu so sťahujúcimi účinkami. Na záver použite vhodné protizápalové sérum. Vždy používajte len dermokozmetiku, ktorá nemá len kozmetický efekt ale má i množstvo liečivých účinkov.
Pokiaľ máte už existujúce akné, váš priebeh môžu zhoršiť aj jedlá s vysokým obsahom jódu. Vo väčšine prípadov akné zmizne spontánne do niekoľkých dní až po niekoľko rokov. V dnešnej dobe plnej vymoženosti však už nemusíte čakať kým akné spontánne zmizne, ale je dôležité mu dopomôcť práve kvalitnými prípravkami, aby nevznikli škaredé jazvy.
A čo make-up ? Môže sa používať pri výskyte akné ? Áno môže, ale len dermokozmetický, ktorý nemá len dekoračné účinky ale zároveň sa používa aj ako doplnok liečby v boji proti akné.
Keď leto trápi pleť
Na prejavy akné má dopad i letné obdobie. V lete pri vysokých horúčavách a potení sa akné zhoršuje. Na druhej strane keď je naša koža opálená je suchšia a rýchlejšie sa olupuje, čo môže spôsobiť dojem, že akné nie je až tak moc viditeľné. Môže však nastať aj taká situácia kedy sa upchá vlasový vačok a vtedy sa akné výrazne zhoršuje. Taktiež v lete sa akné môže zhoršiť pôsobením silného slnečného žiarenia a pôsobením ochranných krémov. Zatiaľ nie je známe, že by zima mala vplyv na tvorbu alebo zhoršenie akné.
Treba si uvedomiť jednu podstatnú vec. Akné je liečiteľné, len v puberte si to vyžaduje veľa trpezlivosti a disciplíny. V tomto období sa dá akné výrazne potlačiť, ale nedá sa odstrániť tak, aby sa už viac prejavy neobjavili.
- Pleť
Poklad pre zdravú pleť bez akné
Aj keď už máte akné vyliečené je potrebné si pravidelne každý deň ošetrovať kožu. Vhodné je používať retinoidy, aby sme zabránili tvorbe mikrokomedónov, z ktorých môže časom vzniknúť akné. Na liečbu akné sa používajú najčastejšie retinoidy, kyselina azelaová, kyselina salicylová, hormonálne prípravky alebo antibiotiká.
Jazvy po akné sa vyskytujú u väčšiny pacientov, ale pokiaľ je liečba akné zachytená včas a je zvolený vhodný spôsob liečby, riziko jaziev sa znižuje. Pokiaľ je nasadená aj cielená kombinovaná liečba, až u 80% pacientov sa akné zlepší do 6 mesiacov od začiatku liečby.
Keď lieči príroda
A ako si vieme pomôcť pri problémoch s akné aj prírodnými, domácimi receptami? Medzi rastliny, ktoré sú účinnými pomocníkmi patri aj známy Repík lekársky.
Repík lekársky patrí k najstarším liečivým rastlinám, ktoré ľudia využívajú od nepamäti na liečbu rôznych kožných chorôb. Najčastejšie sa používa pri liečbe tráviacich a kožných chorôb. Repík lekársky obsahuje množstvo účinných látok ako napríklad kyselinu kremičitú, cholín, flavonoidy, železo, kremík, minerálne látky a vitamín C. Používa sa aj na liečbu kožných ochorení u malých detí pri zaparených miestach a rôznych vyrážkach. Repíkový odvar sa pripravuje vždy čerstvý. Namočíme vatový tampón a potrieme ním problémové miesta niekoľkokrát denne.
Ďalšou zázračnou bylinkou je aj Rumanček kamilkový. Rumanček kamilkový už v starovekých kultúrach Egypťania a Gréci označovali ako bylinku „ krásy a zdravia“. Na kožu má priam zázračné účinky. Dokáže dezinfikovať a hojiť rany a zároveň má hydratačný a antioxidačný účinok. Je výborným pomocníkom pri liečbe akné a upokojuje pokožku. Dokáže zmierniť opuch a kruhy pod očami a chráni našu pokožku pred predčasným starnutím. Pri liečbe akné môžete použiť rumanček buď lokálne alebo miestne. Je výborným pomocníkom aj v boji proti jazvám, ktoré vznikli v dôsledku akné. Rumanček môžete použiť aj vo forme peelingov, masiek, alebo tonik.
Domáce recepty na akné
Môžete si vyskúšať vyrobiť domácu tinktúru z ľalie bielej. Budete potrebovať sklenenú fľaštičku. Kvety ľalie bielej zalejete liehom viac ako 60 percent. Fľaštičku zavriete a položíte do tieňa, kde ju necháte niekoľko týždňov odstáť. Po uplynutej dobe môžete tinktúru začať používať. Na vatový tampón nanesiete roztok a potriete si ním problémové akné. Výsledok sa dostaví pri pravidelnom používaní veľmi rýchlo.
A samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na známy všeliek cesnak. Cesnak zvaný aj „prírodné antibiotikum“ má antibakteriálne a antivírusové účinky. Obsahuje veľa minerálov, meď, železo, zinok, vápnik, mangán, hliník a selén. Vďaka všetkým liečivým účinkom, ktoré cesnak obsahuje, dokáže pomôcť aj pri liečbe akné. Vytlačte cesnak do vody nechajte chvíľu odstáť a potom potierajte vatovým tampónom len miesta kde sa problém nachádza. Nikdy nepotierajte celú tvár!
Skvelým tipom je i Tea Tree olej. Patrí medzi prírodné antiseptikum. Zamedzuje rastu baktérií a mikróbov, preto sa využíva aj na pokožku ktorá má sklon k tvorbe akné. Pomáha aj ako prevencia akné.
Aloe vera je výnimočné tiež svojimi antibakteriálnymi účinkami. Lieči akné a zmierňuje zápal. Urýchľuje celý proces hojenia a bolestivé vyrážky sa prestanú zapaľovať a začnú sa hojiť. Dokáže odstraňovať nečistoty a mastnotu z pleti. Taktiež podporuje hojenie po akné a vďaka účinkom regeneruje pleť. Zároveň pokožku hydratuje a posilňuje. Pokiaľ pestujete túto rastlinu doma, dokážete si vyrobiť domácu masku proti akné.
Základom je stále starostlivosť o pleť
Nikdy nezabúdajte na pravidelné čistenie tváre. Pleť čistite jemnými pohybmi. Na čistenie nepoužívajte žiadne pomôcky s drsným povrchom. Na aknóznu pleť nie je vhodný ani mechanický peeling. Pri každom jednom úkone s pleťou musíte mať vždy čisté ruky. Ale hlavne nikdy si vyrážky nevytláčajte. Aj keď budete opatrní, je veľké riziko, že si zápal roznesiete.
Vyrážky sa zvyknú vstrebať samé, no každá vyrážka potrebuje rôzny čas na zahojenie. Vhodné je dva až trikrát do mesiaca navštíviť kozmetický salón, kozmetička vám dôkladne vyčistí pleť a poradí vám s vašim problémom. Veľmi ťažké formy akné sú vhodné do rúk profesionálneho dermatológa.
Iné dôvody výskytu akné
Pokiaľ sa akné vyskytuje aj u starších ľudí, môže to byť zapríčinené poruchami vnútorných orgánov alebo nejakej skrytej infekcie. Veľakrát kožné problémy vznikajú z problémov v tráviacom trakte. Môže sa to na tvári prejavovať vo forme akné, začervenaním pokožky alebo ekzémom.
Pokiaľ je akné u ľudí v dospelosti, môže byť príčina aj helicobakter. Veľakrát človek, ktorý ma helikobaktera nemusí pociťovať ťažkosti. V prípade dlhodobých ťažkostí s akné neváhajte navštíviť gastroenterológa.
Vždy dbajte na svoj zdravotný stav. Pokiaľ nebude vaše telo v harmónii vždy sa to prejaví na koži a je jedno ako sa o svoju pleť budete dôkladne starať.
Zdroj fotografií: archív spoločnosti AlmaCare