Chemický peeling patrí k veľmi starým metódam starostlivosti o pleť. Prvé základy o chemickom peelingu predostreli už starí Egypťania, ktorí používali na pleť rôzne ovocné šťavy a kyselinu mliečnu, nakoľko tieto látky boli v Egypte rozšírené a používali sa na zjemnenie pleti. V 80. rokoch 19. storočia sa chemický peeling začal používať aj v lekárstve na rôzne kozmetické ošetrenia. Vtedy sa používali kyseliny ako napríklad kyselina salicylová, orcinol, fenol, kyselina trichlóroctová.
Fenol bol v roku 1903 prvýkrát použitý na ošetrenie pleti po akné. Američan Antoinette la Gasse v 30. až 40. rokoch minulého storočia bol priekopníkom chemického peelingu pri ktorom za pomoci fenolu odstraňoval vrásky, ktoré trápia nejednu z nás.
Ktorý je pre vás ten správny chemický peeling?
Dnes sa peelingy delia podľa ich pôsobenia na kožu, a to na:
- povrchový peeling
- stredne hlboký peeling
- hlboký peeling
Povrchový peeling
Tento typ môžu vykonávať kozmetičky a lekári. Týmto druhom peelingu sa dajú odstraňovať jemné vrásky, rosacea, akné, starecké škvrny a hyperpigmentácia.Pri povrchovom chemickom peelingu sa najčastejšie používajú Alfa (AHA) a Beta (BHA) hydroxy kyseliny. Najviac používaná je kyselina glykolová. Koncentrácia je od 15 do 70%, pričom kozmetičky pracujú s koncentráciou do 30% a od 30%, vyššie nastupujú lekári. Dĺžka hojenia je 3 až 5 dní.
Stredne hlboký peeling
Stredne hlboký chemický peeling patrí do rúk lekárov a tak ako pri povrchovom peelingu odstraňuje rôzne nedokonalosti kože, tak aj ťažšie formy a ich prejavy na koži. Používajú sa kyselina trichlóroctová alebo fenol, pričom fenol má koncentráciu od 50 do 80%, zatiaľ čo kyselina trichlóroctová o niečo menej, do 35%. Dĺžka hojenia je 7 až 10 dní.
Hlboký peeling
Hlboký peeling je taktiež vykonávaný lekármi. Dokáže odstraňovať oveľa hlbšie vrásky, jazvy a výraznejšie starnutie kože. Aj v tomto prípade je v hre Fenol, no pri koncentrácií 88%. Dĺžka hojenia je 12 a viac dní. Pri tomto procese pretrváva začervenanie niekoľko týždňov až mesiacov.
Dbajte na správnu starostlivosť po chemickom peelingu
Po chemickom peelingu začína celý proces hojenia až po 24 hodinách a počas celej tejto doby musíte dbať na to, že pokožka nemôže byť zakrytá. Povrchový peeling najviac poškodzuje hornú rohovú vrstvu našej pokožky (Stratum corneum) a tak najväčšia strata tkaniva je práve v tejto časti pokožky.
Proces chemického peelingu: nepríjemný priebeh ale skvelé výsledky
A ako vlastne pôsobí peeling? Princíp chemického peelingu stojí na tom, že na povrch pleti v závislosti od typu pleti a do rôznej hĺbky pokožky sa dostávajú látky, ktoré podráždia našu kožu. Tento proces podráždenia je veľmi dôležitý. Pri podráždení pleti totiž vzniká rôzny stupeň zápalu. Pri tomto zápale vznikajú príznaky, ako napríklad začervenanie, svrbenie, môže vzniknúť opuch a dokonca sa zvýšiť aj teplota. A napokon po celom tomto procese nasleduje proces vytúženého hojenia. Hojením kože vznikne nové tkanivo, ktoré nahrádza to staré poškodené, a po zahojení si konečne môžete užívať ten rozdiel vašej pleti pred chemickým peelingom a po ňom. A že je teda viditeľný.
Pozor na efektívnosť chemického peelingu
V dnešnej dobe existuje veľmi veľa chemických peelingov od rôznych firiem, ktoré sa snažia, aby zákazníčky pri ošetrení necítili žiadne nepríjemné prejavy. Preto sa veľa firiem snaží tieto nežiadúce účinky chemického peelingu potlačiť, avšak zároveň tak pri odstraňovaní nežiadúcich účinkov znižuje jeden z hlavných mechanizmov peelingu. Čím je nižšie podráždenie pokožky po ošetrení chemickým peelingom, tým môžeme očakávať aj menší výsledný efekt.
Pokiaľ chemický peeling vyvolá len jemné podráždenie a žiadne začervenanie, to značí, že neprebehla žiadna účinná reakcia, aby sa dostavil výsledný požadovaný efekt. Klientka sa síce bude cítiť, že bolo o ňu dôkladne postarané, ale takéto ošetrenie malo takmer nulový efekt.
Chemický peeling by sa nemal používať u tehotných žien, pri kojení, pri častých zápalových infekciách, pri autoimunitných ochoreniach, pri ožarovaní, po spálení slnkom alebo soláriom a pri akejkoľvek práve prítomnej chorobe. Pokiaľ trpíte seboroickou alebo atopickou dermatitídou, prípadne rosaceou, musí to byť vždy schválené vaším lekárom alebo dermatológom, ktorý určí, či chemický peeling zlepší stav vašej pokožky.
Starostlivosť o pleť pred chemickým peelingom: treba dodržiavať tieto kroky
Prvým krokom je konzultácia s kozmetičkou a posúdenie stavu a typu pleti, pričom je nutné, aby ste sa vždy držali pokynov od kozmetičky.
10 až 14 dní pred ošetrením chemickým peelingom by mala zákazníčka používať kozmetický prípravok G10 AHA. Je to zjemňujúca emulzia, ktorá pripravuje pleť pred ošetrením chemickým peelingom. Používa sa jeden až dvakrát denne. V tejto fáze je nutné dbať aj na správnu výživu, ktorá bude obsahovať kvalitné bielkoviny a veľa vitamínov.
5 dní pred peelingom sa odporúčajú používať i výživové doplnky, vitamín E 200mg/deň a vitamín C 500mg/ deň.
V deň aplikácie chemického peelingu musí byť klientka kľudná, pleť musí mať optimálnu teplotu, nemôže byť studená ani horúca a veľmi dôležité je povrchové čistenie pleti. Tvár zákazníčky musí byť odlíčená, tonizovaná a očistená zmatňujúcim tonikom. Zákazníčke sa prekryjú oči tampónmi a na tvár sa aplikujú 2ml G30 AHA GlycoHyal, teda 30 %-tná kyselina glykolová.
Chemický peeling nanášame na pleť pomocou plochého štetca. Pri prvej kúre sa odporúča dĺžka pôsobenia maximálne 3 minúty, inak je dĺžka pôsobenia 3 až 7 minút. Po uplynulom čase sa chemický peeling neutralizuje neutralizačným roztokom a potom je odstránený vatovými tampónami. Nakoniec sa pleť dočistí vlažnou vodou. Po ošetrení na pleť už viac nič nenanášame.
Zákazníčka by v ten deň nemala vykonávať žiadnu fyzickú prácu a mala by byť vystavená izbovej teplote. Po dvoch hodinách od ošetrenia chemickým peelingom by mala byť tvár ošetrená krémom. V nasledujúcich 48 až 72 hodín je potrebná starostlivosť vhodným krémom podľa typu pleti a krém musí byť bez parfumov. Tento celý kolobeh sa opakuje až kým nedocielime požadovaný efekt.
- Telo
Chemický peeling ako hĺbkové čistenie pleti?
Chemický peeling sa používa hlavne na akné, vrásky a hyperpigmentáciu ale existuje aj kozmetické ošetrenie, pri ktorom sa chemický peeling využíva na hĺbkové čistenie mastnej pleti. Sklon k mastnej pokožke nám je daný geneticky, závisí aj od počtu mazových žliaz, ich aktivity a vývodnými cestami mazových žliaz. Zvýšená tvorba mazu môže byť vyvolaná aj klímou, liekmi, antikoncepciou, vekom, hormonálnou nerovnováhou, chorobami štítnej žľazy alebo rôznymi infekciami. Mastná pleť sa vyskytuje až u 18% ľudí na celom svete a veľmi mastná pokožka sa vyskytuje len u 5% ľudí.
Špecifiká mastnej pleti
Treba mať na pamäti, že mastná koža nie je hneď na prvý pohľad lesklá. Pri chemickom peelingu na mastnej pleti je maz iba rozpustený a uvoľňuje sa. Pri tomto postupe sa pokožka neodmasťuje.
Pri hĺbkovom čistení mastnej pleti sa odporúča chemický peeling s koncentráciou od 30 do 35% kyseliny glykolovej, ktorej pH je 1,3 až 1,7. Menšie koncentrácie majú kvôli zvýšenému pH oveľa slabší požadovaný efekt a vysoké koncentrácie s hodnotou nad 40% patria k veľmi dráždivým. Pred hĺbkovým čistením mastnej pleti nemusí klientka mať všeobecné prípravné opatrenia, nemusí používať emulziu pred ošetrením, ktorá pripravuje kožu pred chemickým peelingom. Tento proces nie je súčasťou kompletného ošetrenia pleti ale je to samostatný úkon na ktorý sa musí objednať zvlášť. Pri tomto procese sa pleť iba očistí pokiaľ je to nutnosťou, avšak nikdy nie mliekom alebo tonikom.
Postup vykonávame ako pri bežnej aplikácii chemického peelingu. Mastná pleť je oveľa viac odolnejšia, preto by dĺžka pôsobenia mala byť od 4 do 7 minút. Celý priebeh je nutné pravidelne kontrolovať, aby bolo možné sledovať reakciu pokožky a podľa toho neutralizovať. Neutralizačný roztok totiž ukončuje aktiváciu chemického peelingu a zároveň vyplavuje neutralizovaný maz. Táto kúra sa môže vykonávať každé 3 týždne, no po 4 ošetreniach je odporúčaná trojmesačná prestávka.
Buďte zodpovedná
Pred každým použitím chemického peelingu je nutné podpísať dobrovoľný informovaný súhlas osoby, ktorej bude vykonávaný AHA a BHA chemický peeling. V dobrovoľnom informovanom súhlase sa nachádzajú všetky potrebné informácie, napríklad čo znamená chemický peeling, rozdiel medzi AHA a BHA chemickým peelingom, pôsobenie a princíp chemického peelingu, najčastejšie dôvody použitia AHA a BHA peelingu, pre koho je táto procedúra určená, pre koho nie je a pre koho je zakázaná. Ďalej je zákazník v dobrovoľnom informovanom súhlase oboznámený s tým, ako sa má pripravovať na peelingové ošetrenie a tiež s režimom a starostlivosťou po aplikácii chemického peelingu. Zároveň je každá osoba vždy poučená o aplikácii, o možných následkoch a následkoch, ktoré vzniknú nedodržaním potrebného režimu.
Kvalita chemického peelingu v AlmaCare
V našom kozmetickom salóne AlmaCare, ktorý sa nachádza v Považskej Bystrici, používame chemický peeling značky Syncare. Tento roztok chemického peelingu sa na pleť nanáša veľmi ľahko a dobre. Veľmi dobrou vlastnosťou a výhodou je, že nesteká po pleti. To nám umožňuje výraznú bezpečnosť pri samotnej aplikácii a zároveň zlepšuje dávkovanie.
PH chemického peelingu Syncare je od 0,6 (G70) až po 1,6 (G30), pričom tieto čísla vyjadrujú silu peelingu. Spoločnosť, od ktorej pochádza tento druh peelingu, využila pri ustálení pH najnovšie výskumy a poznatky, a vďaka tomu používajú zásaditú aminokyselinu, čím sa obmedzujú niektoré nežiaduce vlastnosti chemického peelingu.
Pokiaľ teda trpíte nepekným akné, hyperpigmentáciou, stareckými škvrnami, alebo sa chcete zbaviť vrások, prípadne zlepšiť kvalitu vašej pleti, tak neváhajte a rozhodne vyskúšajte čarovné účinky chemického peelingu. Aj keď je tento proces zdĺhavý, výsledky vás naozaj prekvapia a vy nadobudnete nové sebavedomie.