Vlasy a ochlpenie vznikajú už pri vývine človeka v maternici, už vtedy nám je geneticky daná kvalita a hustota vlasov. Počas celého nášho života sa nám vlasy môžu meniť. Vlasové vačky sa však počas celého života nevytvárajú a časom sa dokonca strácajú.
Začína sa to už v brušku matky
Ak by ste si snáď mysleli, že vlasy, ktoré pokrývajú vaše telo neprešli žiadnym vývinom a jednoducho tam len sú, mýlite sa. Aj taká zaujímavá súčasť nášho tela má svoju postupnosť a rozdelenie.
Všetko sa to začína tzv. Lanugo vlasmi ešte v brušku. Lanugo vlasy sú prvé, jemné, dlhé, tenké chĺpky produkované vlasovým vačkom, ktoré pokrývajú telíčko ešte nenarodeného dieťaťa. Tieto chĺpky majú rovnakú dĺžku a taktiež rastú rovnakým tempom. Zvyčajne vypadnú mesiac pred narodením dieťaťa, ale niektoré detičky sa môžu narodiť s pozostatkom lanuga, ktoré časom samé vypadne.
Lanugo vlasy sú postupne nahrádzané Vellus vlasmi. Tie predstavujú jemné, krátke, bezfarebné chĺpky nachádzajúce sa na celom ľudskom tele okrem dlaní, pier, chodidiel a mihalníc. Hormonálna činnosť nemá na ne žiadny vplyv a taktiež nie sú spojené s mazovými žľazami.
Terminálne vlasy – vlasy, ktoré riešite každý deň
Napokon poznáme Terminálne vlasy, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou známe všetkým z nás, keďže s nimi prichádzame najviac do kontaktu a tiež vyžadujú určitú dávku starostlivosti. Tieto vlasy rastú z oveľa väčších vlasových folikulov. Sú pevnejšie, hrubšie, obsahujú melanín a môžeme ich rozdeliť na dva typy:
- krátke – medzi tento krátky typ patria chĺpky, napríklad v ušiach a nose, a tiež sem patria riasy a obočie.
- dlhé – medzi dlhý typ vlasov patrí ochlpenie v podpazuší, ochlpenie pohlavných orgánov, u mužov sú to chlpy na hrudi, na nohách, fúzy na tvári a samozrejme nemôžeme zabudnúť na vlasy na hlave.
Každý vlasový folikul môže zmeniť svoju tvorbu vlasu napríklad u dospievajúcich detí v pubertálnom období. Okolo pohlavných orgánov a v podpazuší, u chlapcov na brade a tvári. Pri pôsobení hormónov sa menia Vellus vlasy na terminálne vlasy. Avšak aj terminálny vlas sa počas života dokáže zmeniť na Vellus vlas, napríklad, keď muž začína plešatieť.
Aj z tohto sa skladajú vaše vlasy
Každá vlasová cibuľka sa skladá z dvoch častí a to z vlasovej papily a matrixu.
Vlasová papila je veľmi dôležitou súčasťou vlasového korienka a zároveň vyživuje vlas, všetky živiny z ciev vedú do vlasovej cibuľky. Nad vlasovou papilou sa nachádza matrix, ktorý sa skladá z troch častí:
- Oblasť rastu – tu dochádza k tvorbe vlasových buniek a k ich rozmnožovaniu. Vznikajú tu keratinocyty a melanocyty.
- Oblasť tvarovania – v tejto časti vznikajú Kutikula, Kortex, Medula.
- Oblasť rohovatenia – tu sa vytvára pevný, tvrdý vlas.
Veľmi dôležité je pochopiť aj rastovému cyklu našich vlasov. Všetky vlasy, ktoré rastú, majú tri fázy a tieto fázy sa stále opakujú, čo zabezpečuje prirodzenú výmenu vlasov. Pokiaľ je človek zdravý, tak sa nikdy nemôže stať, že by vlasy vypadli naraz a začali by rásť úplne od začiatku, nakoľko každý jeden vlas sa vždy vyskytuje v inej fáze rastu. Je úplne prirodzené a normálne, keď nám za deň vypadne od päťdesiat do sto vlasov. O rôznych chorobách a poruchách hovoríme až vtedy, keď sa vlasy veľmi rýchlo zriedia a vypadávajú v gučiach.
Vývoj vlasov krok po kroku
Rastové fázy rozdeľujeme na anagénnu fázu, katagénnu fázu a telogénnu fázu, pričom pre každú fázu je charakteristický určitý proces a znaky.
Anagénna fáza je nazývaná aj ako rastová fáza. Najspodnejšia časť – vlasová cibuľka je silne stisnutá k vlasovej papile. Do vlasovej papily cez cievky prúdia všetky vlasové živiny. Tak sa začnú tvoriť základné časti vlasu. Potom sa začínajú tvoriť melanocyty ktoré produkujú melanín a vaše vlasy získavajú farbu.
Následkom delenia buniek je, že vlas sa začne posúvať nahor, čo znamená, že začína rásť. Anagénna fáza trvá približne od dvoch do šiestich rokov a v ojedinelých prípadoch môže trvať až desať rokov. V tejto rastovej fáze sa nachádza približne osemdesiatšesť percent vlasov. Vlas je živý a rastie. V zamši, teda v strednej vrstve pokožky, sa nachádza vlasový vačok a zo zamše vyrastá vlas na povrch.
Kedy je váš vlas zrelý na vypadnutie?
Ďalej poznáme katagénnu fázu, ktorú nazývame aj prechodovú a ktorá trvá jeden až dva týždne. Tu začínajú keratinocyty cibuľky odumierať a zároveň sa prestane tvoriť aj vlasové farbivo v melanocytoch. Cievky sa postupne ničia až dochádza k upchatiu a náš vlas už viac nebude prijímať výživu. To spôsobuje, že sa bunky prestávajú deliť a dochádza k procesu, že vlas už nerastie. Keď sa začne cibuľka oddeľovať od papily vlas začína odumierať. V tejto fáze sa nachádza asi trinásť percent vlasov, ktoré máme na hlave. Keď vlasy prestanú rásť, označujeme ich ako mŕtve vlasy. Pri takomto vlase na konci korienku cítime malú hrčku.
- Pleť
Napokon prichádza telogénna fáza, alebo aj pokojová. V tejto fáze, keď už je vlas mŕtvy, posúva sa nahor a zostane až v ústí mazovej žľazy, pokiaľ nevypadne. V tomto prípade je už len zasunutý a dokážeme ho ľahko vytiahnuť napríklad pri umývaní hlavy alebo česaní. Telogénna fáza trvá približne dva až tri mesiace a nachádza sa tu približne jedno percento vlasov.
Po dobu dvoch až piatich mesiacov sa vlasový systém chystá na rast nových vlasov a tak znova nastane kolobeh výmeny informácií medzi začínajúcimi vrstvami, pričom dochádza k obnove činnosti papily. Papila sa teraz nachádza vyššie ako predtým a znova začína prijímať potrebné živiny k tomu, aby mohol začať rásť nový vlas.
Nie je farba ako farba
Každý vlasový vačok dokáže vytvoriť dvadsať až tridsať vlasov za celý život človeka. V priemere nám na hlave rastie okolo stodvadsaťtisíc vlasov. Pokiaľ majú ľudia svetlé vlasy, rastie im okolo stoštyridsaťtisíc vlasov, lenže rozdiel je v tom, že u svetlovlasých ľudí sú ich vlasy tenšie, jemnejšie a potom to vyzerá, že vlasov majú málo.
Pokiaľ však máte tmavšie vlasy, sú síce hrubšie, ale je ich oveľa menej. Najmenej vlasov, okolo osemdesiattisíc, majú ľudia, ktorí majú ryšavé vlasy.
Kedy je vhodná depilácia a epilácia?
Každý chĺpok na tele dokážeme odstrániť buď za pomoci depilácie alebo epilácie. V dnešnej dobe sa tieto pojmy stále zamieňajú. Poznáme rôzne techniky ako odstrániť chĺpky napríklad na nohách, na tvári, v podpazuší či intímnych partiách. Každý spôsob odstraňovania je úplne iný a tiež závisí od toho ako pokožka dlho vydrží hladká a akú bolesť odstraňovanie spôsobuje.
Depilácia: lacná a rýchla
Depilácia odstraňuje časti chĺpkov, ktoré sa nachádzajú tesne nad pokožkou, ako napríklad pri holení. Pri depilácii korienok ostáva vo vnútri pokožky. Takéto odstraňovanie chĺpkov je bezbolestné a pokožka v hladkom stave vydrží tri dni. Rýchlosť rastu chĺpkov záleží od genetiky. Opakovanie depilácie je pravidelné a časté. Depilácia je jednoduchá, lacná a rýchla, preto je vhodná na domáce použitie za pomoci žiletky alebo depilačného krému.
Depilácia žiletkou je najčastejší spôsob odstraňovania chĺpkov. Ženy používajú jednorazový holiaci strojček alebo strojčeky s vymeniteľnou hlavicou a niektoré z nich majú hlavice, ktoré sa dokonale prispôsobia telu. Medzi nevýhody patrí pravidelná výmena strojčekov alebo hlavíc, a je tu tiež veľké riziko poranenia kože. Pri holení holiacim strojčekom je nutné používať penu alebo gély na holenie. Je to nevyhnutná súčasť pri holení.
Prípravky určené na holenie zmäkčujú chĺpky a v tomto stave ich udržia počas celej doby holenia. Holiace prípravky majú tiež za úlohu znížiť nepríjemné trenie medzi našou pokožkou a čepeľou holiaceho strojčeka a tak chránia našu pokožku pred podráždením.
Urobte to inovatívne – s depilátorom
Naopak, staré spôsoby holenia len za pomoci mydla môžu spôsobovať poranenia a podráždenia kože a výsledný efekt nebude pekný. Druhým holiacim variantom je elektrický depilátor, ktorý taktiež používajú ženy, ako náhradnú voľbu klasického holiaceho strojčeka. Výhodou pri tomto elektrickom depilátore je, že sa nemusí pravidelne vymieňať holiaca hlavica. Tento spôsob je jednoduchý, rýchly a bezbolestný.
Depilátory majú aj rôzne nadstavce, ktoré sa prispôsobia k rôznym častiam na tele. Tento systém holenia je vhodný na odstraňovanie chĺpkov z intímnych partií. Tak ako aj pri klasickom holiacom strojčeku, tak aj pri elektrickom depilátore, chĺpky dorastajú veľmi rýchlo, približne do dvoch dní, a celý tento proces musíme pravidelne opakovať.
Alebo môžete siahnuť po overených zastrihávačoch, ktoré sú určené vždy na konkrétnu časť tela. Tieto elektrické strojčeky sú malé a ľahko prenosné a preto ich môžete použiť vždy, keď to budete potrebovať. Existuje aj bikiny zastrihávač, ktorý je komfortný a rýchlo odstráni chĺpky v oblasti bikín. Ochlpenie v nose pomocou neho dokážate vyriešiť tiež, no s vhodným typom zastrihávača, ktorý je na to určený. Účinný zastrihávač na jemnú pokožku na tvári je depilátor, ktorý je vo veľkosti rúžu a prakticky ho všade schováte.
Buďte mazaná a porazte nežiadúce ochlpenie
Ďalším skvelým tipom ako si zabezpečiť hladkú pokožku sú depilačné krémy. Depilačné krémy patria k najšetrnejším spôsobom ako sa zbaviť chĺpkov. Tieto kozmetické prípravky sú navrhnuté tak, aby zbytočne nezaťažovali a nedráždili našu pokožku. Naopak sú obohatené o látky, aby sa o ňu starali a aby pri použití depilačného krému nevznikalo riziko poranenia. Tieto depilačné krémy sú dobrým variantom pre citlivú pokožku. Depilačný krém nechávame pôsobiť niekoľko minút. Preto medzi nevýhody patrí dlhší čas odstraňovania.
Epilácia: efektívna a dlhotrvácna
Epilácia, na rozdiel od depilácie, odstraňuje celý chĺpok aj s korienkom, preto vydrží vaša pokožka oveľa dlhšie hladká, až po dobu dvoch až troch týždňov. Veľkou výhodou z hľadiska epilácie je to, že pokiaľ si budete nežiaduce chĺpky pravidelne epilovať, tak vaše chĺpky začnú dorastať oveľa pomalšie, výrazne sa zjemnia a zrednú. Nevýhodou je, že epilácia patrí medzi bolestivé odstraňovanie chĺpkov. Pokožka po tomto procese býva začervenaná a potrebuje nejaký čas na regeneráciu.
Taktiež celý proces závisí od toho, ako vaša pokožka znáša tento priebeh odstraňovania chĺpkov. U niekoho začervenanie a podráždenie môže zmiznúť do hodiny, u niekoho môže pretrvávať pár dní. Aj keď je celý tento proces bolestivý, uľahčí vám to starostlivosť o vaše nežiadúce chĺpky a vy sa nebudete musieť pravidelne holiť. Epilácia sa dá vykonávať aj doma za pomoci elektrického epilátora, alebo môžete použiť voskovú epiláciu alebo epiláciu cukrovou pastou. Medzi inovatívne techniky odstraňovania chĺpkov na domáce použitie patrí IPL epilátor, ktorý vám zaručí najdlhší efekt hladkej pokožky.