Vedeli ste že, bradavice sú po akné druhým najrozšírenejším ochorením kože? Patria medzi vírusové kožné ochorenia, spôsobené drobnými mikroorganizmami – papilomavírusmi HPV ( human papilloma virus), ktoré sa vyskytujú až v 60 známych typoch. V tomto článku vám prezradíme, kde ich poľahky môžete chytiť, ako zabrániť ich šíreniu a mnoho iného.
Čo všetko sa dočítate:
- Všetko, čo by ste mali vedieť o bradaviciach
- Zbavte sa ich! Tu je návod
- Keď lieči príroda: domáce tipy a triky
- Takto zabránite tomu, aby vôbec vznikli
- Pozor! Viete rozoznať plantárnu bradavicu od kurieho oka?
Všetko, čo by ste mali vedieť o bradaviciach
Bradavica je vysoko infekčná, prenosná (šupinkami kože, krvou). V pedikúre, žiaľ, bradavice neošetrujeme. Je však veľmi dôležitá správna diagnostika, nakoľko si môžete bradavicu pomýliť s kurím okom. S takouto diagnostikou vám pomôže pedikérka a odporučí ďalší postup. Toto ochorenie sa nevyhýba žiadnemu veku, pričom s pribúdajúcim vekom sa výskyt bradavíc zvyšuje u oboch pohlaví. Veľmi často bývajú postihnuté malé deti, hlavne tie, ktoré navštevujú verejné kúpaliská a bazény.
Bradavicu vieme získať kdekoľvek, kedykoľvek cez sliznicu, záder alebo otvorenú ranu. Najčastejšie sa vyskytujú na mäkkom tkanive ako napríklad brušká prstov, priečnej klenbe nohy alebo päte. Bradavica na rozdiel od kurieho oka nemá jadro a kurie oko vždy vzniká na kosti, chrupavke a v otlaku čiže na mieste, ktoré je pod nadmerným tlakom pri chôdzi. Potivá noha je náchylnejšia na získavanie vírusového ochorenia.
Bradavice poznáme plantárne (na rukách a nohách), ploché (sú vo veľkom počte 20-100 po celom tele) a genitálne bradavice. Na tele sa môžu nachádzať jednotlivo, ale aj v skupinách. Hornú vrstvu kože infikuje HPV vírus, ktorý prechádza z človeka na človeka prostredníctvom úzkeho fyzického kontaktu. Bradavice sa vedia zlikvidovať aj samovoľne. Ak však zistíte, že máte bradavicu, snažte sa jej nedotýkať. Ak ju objavíte napríklad na chodidle, nechajte ju tak, lebo aj malá ranka na prste môže spôsobiť, že sa bradavica prenesie aj sem.
Zbavte sa ich! Tu je návod
Voľnopredajné prípravky z lekárne môžu byť skutočne nápomocné. Väčšina z nich pracuje na princípe zmrazenia (mix dietyleteru a propánu) alebo vypálenia (kyselina salicylová). Náplasť s kyselinou salycilovou je dôležité použiť v takej veľkosti ako je bradavica, aby sa nepoškodila okolitá koža. Spomenuté prípravky sa neodporúča používať na tvári alebo intímnych miestach, pretože pokožka na týchto častiach tela je pomerne citlivá. Pozorne si prečítajte príbalový leták a aplikujte prípravok na bradavicu len po dobu na to určenú. Ak po skončení doby bradavica nezmizne odporúčame vymeniť prípravok s iným zložením alebo aj kombináciu metód.
Keď lieči príroda: domáce tipy a triky
Pomôcť dokáže aj domáca liečba. Existuje mnoho babských rád na odstránenie bradavíc a každému môže zabrať niečo iné. Tu sú najzaujímavejšie tipy pre domácu liečbu bradavíc.
Vitamín A a vitamín C
Aj klasické vitamíny dokážu priniesť želané výsledky v boji s bradavicami. Vitamín A v kapsule rozlomte a bradavicu raz denne potrite jej obsahom. Vitamín C rozpustite vo vode a takto získanú pastu natrieme na bradavicu a prekryjeme sterilným obväzom.
Liečivé duo: Citrón a cesnak
Namočte plátok citróna do octu a trošku soli. Tekutinu nechajte týždeň odstáť. Potom citrón vyberte a roztokom potierajte bradavicu. Cesnak má zas antibakteriálne účinky. Nakrájajte ho na malé plátky a priložte na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť aspoň dve minúty. Túto kúru opakujte dva dni po sebe a po pár dňoch by mala bradavica zmiznúť.
Takmer všeliečivé Aloe Vera
Táto rastlinka má skutočne širokú škálu benefitov pre zdravie, a inak tomu nie je ani v prípade liečby bradavíc. Odtrhnite kúsok tohto kaktusu a potrite bradavicu jeho gélom. Aloe vera má antibakteriálne a liečivé účinky. Bradavica by mala pri dennom natieraní zmiznúť.
Pomôcť vám môže aj ocot. Nalejte trošku na vatový tampón a prikladajte na bradavicu každý deň aspoň na dve hodiny, až kým bradavica nezmizne.
Chirurgické zákroky a vypaľovanie tekutým dusíkom
Ak nezabrali ani domáce recepty, ani produkty z lekárne určené na ich odstránenie, musíte navštíviť doktora. Lokálne vám dané miesto umŕtvia a bradavicu vám vyrežú. Alebo skúste tekutý dusík. Tekutý dusík bradavicu v podstate zmrazí. Prestane sa vyživovať a tým pádom odumrie a odpadne. Zákrok nie je bolestivý, avšak ak bradavica neodpadne, musí sa procedúra opakovať.
Takto zabránite tomu, aby vôbec vznikli
Vírus útočí najmä vo vlhkom prostredí, preto sa odporúča nosiť do bazénu, na tréning i do spoločných šatní plastové šľapky. Tie chránia nohy pred drobnými rankami, cez ktoré by mohol vírus preniknúť do organizmu. Majte na mysli tiež striedanie topánok. Nenoste stále tie isté topánky a overte si, či nie sú vo vnútri vlhké. Ak budete v pracovných topánkach viac ako 8 hodín, odporúčame topánky aj ponožky vymeniť za druhý pár. Ak ste už raz bradavicu mali, odporúčame vystriekať topánky dezinfekčnými prípravkami na to určenými.
Rovnaký prístup je vhodný aj v prípade ponožiek. Ak sa vám nohy nadmerne potia, odporúčame kupovať kvalitnejšie ponožky (napr. s prímesou bambusových vlákien). Výhoda bambusových ponožiek spočíva hlavne v ich antibakteriálnych a antistatických vlastnostiach, odvádzaní vlhkosti z chodidiel a eliminovaní pachov.
No a, samozrejme, posilnite svoju imunitu, aby ste predišli nakazeniu vírusom.
Tipy na predchádzanie šírenia bradavíc
Ak si už raz bradavicu nájdete, je veľmi dôležité aby ste zamedzili jej ďalšiemu výsevu a teda:
- Prekryte bradavicu náplasťou.
- Neohrýzajte si nechty a kožu. To môže rozšíriť vírus z jednej ruky na druhú.
- Po umytí rúk alebo nôh si ich dobre vysušte. Bradavice sa ľahšie prenášajú za mokra. Odporúčame si na tieto postihnuté miesta vyčleniť uterák, ktorý nebudeme používať na iné časti tela.
- Nevyškrabujte si alebo neodlupujte si bradavice, pretože si ich môžete preniesť na iné miesta alebo rozšíriť už postihnuté miesto.
- Predchádzajte zraneniam na chodidlách.
- Sprchu po sebe vydezinfikujte.
- Nezdieľajte ponožky, žiletky, topánky alebo uteráky.
Pozor! Viete rozoznať plantárnu bradavicu od kurieho oka?
Plantárna bradavica (vyskytujúca sa na nohách a rukách) je vírusové ochorenie, spôsobené papilomavírusom, zatiaľ čo kurie oko vzniká vplyvom dlhodobého tlaku na kosti a chrupavku. V jednoduchosti povedané – bradavicu môžete získať od kohokoľvek kto ju už má, ale kurie oko nie.
Plantárna bradavica je uložená hlboko v zamši (stredná vrstva kože) kde môže byť oveľa väčšia ako to, čo vidíme na povrchu a môže byť veľmi bolestivá. Plantárna bradavica na rozdiel od kurieho oka nemá jadro. Kurie oko má pravidelný okraj a na povrchu je ploské, no plantárna bradavica ma okraj nepravidelný a je ako keby vpadnutá. Zároveň nej môžu byť čierne bodky – cievky so zaschnutou krvou.
Ak si stále nie ste istý, či ide o bradavicu alebo kurie oko, odporúčame kontaktovať kožného doktora alebo pedikérku. Ako už bolo vyššie spomenuté, najdôležitejšie je nedotýkať sa postihnutého miesta, nedávať žiaden prípravok ani miesto nijako mechanicky nenarušiť.
Zdroje:
Kniha: Pedikúra a všetko čo k nej patrí (choroby, deformácie, ošetrenie, liečba, rady…) Autor: Dana Hrbáčkova
Kniha: Manikúra a pedikúra pre profesionálne, ale aj domáce využitie. Autor: Dana Hrbáčková
Internet: Dietologické poradenstvo M. Polákova
Internet: Harmony Nature